Kosár
A kosarad jelenleg üres.

Szoptatási kisokos- hiteles

IBCLC laktációs szaktanácsadókén szeretném hitelesen átnyújtani a legfontosabb információkat.
1. Minden nő melle alkalmas a szoptatásra!
Ez szent meggyőződésem. Bármilyen alakú, formájú vagy méretű is a melled, illetve a mellbimbód, a babád számára tökéletesen alkalmas a szoptatásra! A kisbabád nem böngészi az internetet, és nem hasonlít össze senkivel – akkor te miért is tennéd?

2. A kolosztrum már a várandósság kb. 16. hetétől termelődik, és azonnal készen áll a kisbaba számára, amint mellre kerül a szülés után. Ez a valaha volt és lesz legtökéletesebb táplálék az újszülöttek és koraszülöttek számára. Szoptatás előtt nem szükséges lemosni vagy masszírozni a mellet – csak tedd mellre a babát. A WHO a kolosztrumot, azaz az előtejet a babák első védőoltásának nevezi.
 
3. Várandósság alatt nem kell a mellet edzeni vagy külön ápolni, nincs szükség semmilyen eszköz beszerzésére a sikeres szoptatás érdekében. Ehelyett érdemes szoptatásra felkészítő tanfolyamon részt venni, könyveket olvasni, előadásokat hallgatni hiteles szakértőktől (a bújtatott termékajánlásokat bátran szűrd ki). Leginkább laktációs szaktanácsadóval érdemes készülni.

4. Szoptatás alatt mindent lehet enni és inni, amit korábban is fogyasztottál!
Ez valóban jó hír és igaz! Lehet tojást, sajtot, tejterméket, sushit, K-betűs ételeket enni (hiszen máshol nem is K-betűsek), mehet a töltött káposzta, brokkoli, hagyma, csípős, lencse, curry, citrusfélék stb. A tiltólisták elavultak! Egyél egészségesen, változatosan. Ihatsz napi 1-2 kávét, buborékos vizet, mézet – és bármi mást is.

 5. A szoptatásnak csak előnyei vannak – a babára, az anyára és a társadalomra nézve is.
Az első fél évben a kizárólag szoptatott csecsemőnek nem kell vizet adni. Kortyoltatást a hozzátáplálás kezdetén, kb. 6 hónapos korban érdemes elkezdeni. Teát pedig csak 1 éves kor körül javasoljuk (elsősorban csipkebogyó- és gyümölcsteákat).

6. Minden anyatej tökéletes! Nincs olyan, hogy túl híg, túl vizes, túl zsíros, túl hideg vagy túl meleg anyatej! Az is tévhit, hogy nem lenne elég tápláló. Tökéletes anyatejed van! A kisbabát nem lehet túletetni vagy „túlszoptatni”. Bízz magadban, az ösztöneidben, a
babádban!

7. A szoptatás nemcsak etetés – sokkal több annál! Az újszülöttek és csecsemők szeretnek mellen lenni, ez teljesen természetes. Nem elkényeztetés, nem rossz szokás. A szoptatás gondozási forma is ebben az életkorban. A babát bármikor mellre lehet tenni, ha jelez: ez kapcsolódás, megnyugvás, immunizálás, táplálkozás, pihenés, fájdalomcsillapítás, emésztés – így mondja el, mennyire szeret, hiányoztál neki, és így él társas életet is.

8. Éjszakai gondoskodás, szoptalvás, mellen altatás – ezek biológiai normák. Nem a baba manipulációja. Teljesen természetes, hogy cicivel, ringatással, testközelséggel segítjük át őket az álomországba. Az éjszakai szoptatás a tejtermelés egyik kulcsa.

9. Az igény szerinti szoptatás szépsége: a kisbaba bármennyi időt a mellen tölthet, nincs időkorlát – addig marad, ameddig szeretne. Ugyanakkor fontos, hogy az anya igényei is számítsanak! A babák növekedésével igényeik is változnak. Az első 6-8 hét a gyermekágy időszaka, amikor a babára való ráhangolódás, szoptatás, pihenés, regenerálódás a legfontosabb – de ezt követően már az anyai szükségleteknek is teret kell adni.

10. A legjobb tejserkentő maga a baba! Ez egyszerre varázslat és biológia. Az anyatej a kereslet-kínálat elvén működik: minél többet szoptatsz, annál több tej lesz. Hatékony szoptatás mindkét mellből meghozza gyümölcsét. A szoptatás végéig lehet váltogatni a melleket, főleg az elején ajánlott mindkét oldalról szoptatni. Nem kötelező fejni, ha a baba hatékonyan szopik.
 
11. Testmozgás szoptatás alatt is lehetséges. Nem igaz, hogy az izomláz „belemegy” a tejbe. 
Fontos a kényelmes sportmelltartó kiválasztása, és az, hogy a sportolás előtt szoptasd meg a babát. Fokozatosan kezdj mozogni. A kevés mozgás is mozgás! A babával végzett torna is hasznos, jó példa. Mindez csak a gyermekágyas időszak után ajánlott – tiszteld az anyuka tested! Hideg vízben úszni is lehet, ez nem apasztja a tejet. A folyadékbevitelre azonban fokozottan figyelj!

12. Szoptatás alatt biztonságosan lehet fogorvoshoz menni. Lidokainos érzéstelenítés után azonnal lehet szoptatni. Mellkasröntgen, bármilyen röntgen, ultrahangos kezelés után is nyugodtan folytatható a szoptatás. A szolárium, szauna, infraszauna, masszázs, hajfestés, géllak, szőrtelenítés sem jelent akadályt.

 13. A bimbóvédővel való szoptatás is rendben van, ha az anya így szeretné. Nem helyes, ha ezt rutinszerűen javasolják, a babakelengye-listán szerepel, vagy már a szülőszobán felhelyezik. Az is tévhit, hogy fogzás idején kötelező használni, „mert védi a bimbót”. Lehet olyan, hogy átmenetileg segítség.

14. A nyilvános szoptatás teljesen legális. Nem kell a négy fal közé zárkózni. Általában ellazulunk közben, de ha nem, az sem baj – egy textilpelenka vagy szoptatós poncsó tökéletes diszkrét takarást biztosít. Gondolj csak arra, hogy egy strandon sokkal többet látunk egy női mellből, mint szoptatás közben. Bárki, bármerre nézhet – szabadon.

15. Nincs anyamell formájú cumi vagy cumisüveg! Ne dőlj be ezeknek! Tudom, hogy nehéz eligazodni a sokféle információ között, de nem az a hiteles, aki a leghangosabb, vagy a legtöbb lájkot kapja. Gondold végig józan ésszel: kinek a melle olyan, mint egy cumi? A legszenzitívebb időszakban (az első 6-8 hétben) érdemes inkább minden alkalommal cicivel kínálni a babát a cumi helyett.

16. Császármetszés után később indul be a tej? Hamis! A tejtermelés szempontjából nem számít, hogyan születik a baba. Amint a placenta megszületik, a tejtermelésért felelős hormonok működésbe lépnek. A szeparáció az, ami gátolja a tejtermelést – ezért is fontos, hogy a babát a lehető legtöbbször tartsd testközelben, ha fizikailag képes vagy rá.

17. A szoptatás sikere nem genetikai kérdés! Ha anyukád vagy nagyid nem tudott szoptatni, attól neked még simán sikerülhet! Elhatározás, hiteles információ és megfelelő támogatás – ennyi kell hozzá. Bízz magadban!

18. Minden csepp anyatej kincs! A nem kizárólagos szoptatásnak is van értelme. Egy kanál anyatejben 3 millió baktériumölő sejt és akár 13 millió őssejt van! Még ha csak ritkán vagy kis mennyiségben kapja is a baba – megéri. Addig próbálkozz, amíg belül úgy érzed.
Az első 6-8 hétben különösen érdemes időt szánni rá – és ha szükséged van rá, kérj segítséget!

19. Fejéssel is biztosíthatod az anyatejes táplálást. Előfordulhat, hogy így alakul – vagy így döntesz. Ez is teljesen rendben van. Óriási munka és odaadás hetekig, hónapokig rendszeresen fejni – de megéri. Az anyaság nem verseny.

20. „Boszorkányóra”
A nap végére a baba is elfárad – délután 4-5 óra után, de akár hajnal 4-5-ig is bármikor jelentkezhet az az 1-2-3 órás időszak, amikor szinte vigasztalhatatlanul sír, és nehezen nyugtatható. Ne ess kétségbe! Ez teljesen normális jelenség. A pici idegrendszere érik, a napközbeni ingereket dolgozza fel. Őt is megviseli, nemcsak a szülőket. Általában három hónapos korra elmúlik. Sok testközelség, szoptatás, ringatás segíthet átvészelni ezt az
időszakot.

21. Növekedési ugrások?
Leginkább 3 és 6 hetes, valamint 3 és 6 hónapos korban jelentkeznek, és pár napig tartanak. Ilyenkor úgy tűnhet, hogy a baba szinte folyamatosan szopizni szeretne, nehéz őt letenni. Ez nem azt jelenti, hogy kevés a tejed vagy valamit rosszul csináltál. Ilyenkor a kicsi serkenti a tejtermelést – hagyd neki, nyugodtan. Légy türelmes magaddal is, ne csak a babával.

22. Ikreket is lehet kizárólag szoptatni
Igen, két babának is elég lehet az anyatej, ne aggódj emiatt előre! Bár már egy újszülött is nagy kihívás, az ikrek dupla öröme még több segítséget igényelhet. Lehet őket külön-külön és egyszerre is szoptatni – ez gyakorlást és rutint igényel, de megéri próbálkozni.
 
 
23. Koraszülött babának is „testre szabott” tejed lesz
A koraszülő anya szervezete olyan tejet termel, amilyenre a korababájának éppen szüksége van – teljesen hozzá igazodik. Itt szó szerint igaz: az anyatej gyógyszer. Hatalmas segítség a koraszülött baba egészségének és fejlődésének szempontjából. Kevés tej is kincset ér!

24. Szoptatás betegség alatt is? Igen!
Ha lebetegszel, nyugodtan szoptathatod tovább a babádat. Az anyatejjel ellenanyagokat is átadsz neki, így vagy el sem kapja a betegséget, vagy enyhébb tünetekkel és gyorsabban átvészeli. Nincs ok az elválasztásra betegség esetén sem!
Létezik egy adatbázis, ahol tudod ellenőrizni a gyógyszer hatóanyagát, hogy mennyire kompatibilis a szoptatással: e-lactancia.org
 
25. Bukás és büfiztetés – mi az, ami normális? Túletetés?
A kisbabák gyakran buknak egy kevés anyatejet a szoptatás után – ez teljesen normális, és általában nem igényel különösebb teendőt. Általában 6 hónapos korra túlnyomóan kinövik. Az anyatejes babákat nem kell minden alkalommal büfiztetni, mert sokszor maguktól is szépen megoldják.
Ez is teljesen gyerekfüggő. Ne görcsölj rá. Egy kisbabát sem lehet szoptatással túletetni. 
Pocakfájásra, pedig a legjobb a pocakmasszázs!