Kosár
A kosarad jelenleg üres.

Gyengéd elválasztás művészete

- avagy a szoptatás befejezése
Teljesen természetes anyai igény, ha azt remélted, hogy gyermeked idővel magától, háborítatlanul válik majd le a ciciről. Hogy elérkezik az a pillanat, amikor már nem szeretne többet szopizni, és szépen lassan elválasztódik. Ez jellemzően meg is történik a gyermekek többségénél 1 éves kor után, egészen 5 éves korig – vagy akár azon túl is. Azonban ez nem mindenkinél alakul így, előfordulhat, hogy finom módszerekkel közbe kell avatkozni.

Teljesen érthető, ha úgy érzed, elfáradtál, kimerültél, sőt akár dühös is lehetsz – még akkor is, ha tudod, hogy az anyatej a legjobb táplálék a gyermeked számára, és szeretted ezeket az összebújós pillanatokat. Az elválasztás időszaka gyakran tele van ambivalens érzésekkel, félelmekkel és szorongással. De tudd: az érzéseid jogosak. Az anyaságnak ezer arca van.

Több mint egy évtizede foglalkozom a gyengéd elválasztás témájával, a munkám jelentős részét ez teszi ki. Nincs olyan nap, hogy ne keresnének meg ezzel kapcsolatban. Nem vagy egyedül – nagyon sok édesanyát érint. Személyes tanácsadásaim során, pedig mindig egyénre szabott megolásokat beszélünk át, gyakorlarti útmutatót. 

Az első, legfontosabb lépés mindig az okok feltárása: miért szeretnék az anyák a gyengéd elválasztást? Gyakran tévhitek állnak a döntés hátterében.


Nem kell elválasztani a gyermeket azért, mert bölcsődébe vagy óvodába megy.
Tévhit, hogy könnyebb lesz a beszoktatás, ha már nem szopizik. Nem fog cicit kérni a gondozónőtől vagy az óvónőtől. Nincs olyan jogszabály sem, ami ezt előírná a szülő számára.
Nem szükséges elválasztani, ha az anya várandós.
Problémamentes, alacsony rizikójú terhesség esetén semmilyen orvosi indok nincs a szoptatás abbahagyására. Nem jelent veszélyt sem az anyára, sem a magzatra nézve.
A munkába való visszatérés sem indok az elválasztásra.
Számos lehetőség van a szoptatás folytatására munkavégzés mellett is. Nyugatabbra élő anyák gyakran már 3–6–9 hónap után visszatérnek dolgozni – Amerikában pedig sokszor mindössze 6 hetet töltenek otthon. Az anyatejes táplálás fejéssel összehangolva jól működhet.
Gyógyszerszedés mellett is lehet szoptatni.
Ritkán fordul elő olyan gyógyszeres kezelés, amely valóban indokolná a szoptatás abbahagyását. A legtöbb gyógyszer szedhető szoptatás alatt, vagy könnyen található olyan alternatíva, amely kompatibilis a szoptatással.
Az éjszakai szoptatás abbahagyása nem garantálja az átaludt éjszakát. 
Olyan furák sokszor az emberek, az első időszakban mindenkit csak az érdekel, hogy szopik e a baba? Van tejed?
Amikor már nagyobbacska, akkor meg az, hogy még mindig szoptatod? Ki érti ezt?🙃
Nagy tévhit, hogy egyéves kor után az anyatejben „már nincs semmi, csak víz”.
Tudományos kutatások szerint az anyatej még egyéves kor után is tartalmaz immunanyagokat, vitaminokat, fehérjéket, ásványi anyagokat és energiát.
Örök érvényű szabály: minden anya addig szoptasson, ameddig szeretne. Ez kizárólag az ő döntése. ❤️

Mit jelent az elválasztódás?
Ez a folyamat leginkább a gyermek vezényletével történik, amikor éretté válik rá. Gyakran nincs is konkrét „utolsó szoptatás” – a gyermek fokozatosan egyre kevesebbet igényli, akár 2 napig nem szopizik, aztán egyszer még igen, majd többé nem.

Mit jelent az apasztás?
Apasztásra akkor lehet szükség, ha valamilyen komoly okból a szoptatás egyik vagy mindkét mellből nem folytatható. Ilyenkor javasolt a fokozatos apasztás, akár gyógyszerek nélkül, természetes ütemben. Fontos, hogy megelőzzük a mellgyulladást – napi 1–2 liter zsályatea és hideg borogatás általában segíthet.

Mit jelent az elválasztás?
Ez az a folyamat, amelyet az anya kezdeményez. Nagyon lényeges, hogy fokozatosan történjen – a hirtelen elvétel nemcsak lelkileg, hanem fizikailag is megterhelő lehet az anyának, mellgyulladást, túltelítődést okozhat. Ideális esetben hetekig, akár hónapokig is eltarthat, a körülményektől függően. Az elválasztás lehet részleges is: előfordul, hogy az anya napi 1–2 szoptatást megtartana, a többit leépítené.
Nem ajánlott kíméletlen módszerekhez folyamodni – például csípőssel bekenni a mellet, leragasztani, vagy a gyermek megtévesztésével próbálkozni („anya elmegy otthonról”, miközben csak a másik szobában van). Ugyanígy nem jó ötlet, ha az elválasztás teljes felelősségét az apára vagy a nagyszülőkre hárítjuk.
A gyermek életkora és személyisége is meghatározza a módszert. Egyéves kor alatt más eszközök működnek, mint 1–2 éves kor között, hiszen ilyenkor már a hozzátáplálás is halad, a vigasztalás sem csak a cicin keresztül történik. Kétéves kor után pedig már sok mindent meg lehet beszélni a gyermekkel – jobban megérti a változásokat.

 Fontos, hogy az anyai igényeket is szem előtt tartsuk.
Dönthetsz úgy, hogy befejezed a szoptatást, vagy keretek közé helyezed – ez nem tesz kevésbé szerető anyává. A kötődés nem sérül, ha szeretetteljesen kíséritek végig ezt az utat. Teljesen érthető, ha szeretnéd szépen lezárni ezt a csodás, bár gyakran nem könnyű időszakot.

A gyengéd elválasztás 13 lépése:

1.
lépés – ELHATÁROZÁS
Gondold át alaposan, mit szeretnél. Ha nem lennél ennyire fáradt, akkor is elválasztanád a gyermeked?
2. lépés – Ne kínáld, ne tiltsd – TERELD
Ne kínáld fel a cicit, de ne is tiltsd. Tereld el a figyelmét: „Nézzünk ki az ablakon!”
3. lépés – HATÁRSZABÁS
„Most nem lehet cicizni, majd ha hazaértünk.” Vagy: „Vacsora után lesz szopi.”
4. lépés – A szoptatások számának vagy hosszának csökkentése
Például napi 8 szoptatásból csinálj 5-6-ot. A 20 perces szoptatásból 10 percet. A végét jelezheted visszaszámlálással: „5…4…3…2…1… vége – becsukódik a kapu (lehúzom apólóm).”
5. lépés – A legkönnyebb vagy a legnehezebb szoptatással kezdd
Kezdheted azzal, amit a gyermek könnyebben visel el – vagy épp azzal, amelyik téged visel meg jobban.
6. lépés – Minőségi idő
Játék, ölelés, puszi, hordozás, meseolvasás, séta – sok-sok testkontaktussal lehet helyettesíteni a cicit.
7. lépés – Kerüld a „cicizős helyzeteket”
Viselj kevésbé hozzáférhető ruhát, például garbót. A napi rutinon is alakíthatsz. Nem szükséges tejitalt vagy kakaót kínálni – ezek feleslegesek. Esetleg 1–2 korty víz az elején, ha elfogadja.
8. lépés – ÖNAZONOSSÁG
Nagyon fontos, hogy végig önazonos és rugalmas maradj. Ez sokszor még a következetességnél is fontosabb.
9. lépés – Rugalmas hozzáállás
Ha a gyermek megbetegszik, vagy úgy érzed, még nincs itt az idő, akkor nyugodtan tartsatok szünetet. Ez nem visszalépés – amikor készen álltok, folytathatjátok.
10. lépés – Éjszakai szoptatások csökkentése
Segíthet, ha egy szobában, de külön ágyban alszotok. Két éves kor körül már kérheted, hogy ő jöjjön hozzád éjszaka, ne te menj át hozzá. Néhány alkalom után már ő is inkább vissza szeretne aludni.
11. lépés - Érintések
Előfordul, hogy a folyamat vége felé már az is megnyugvást ad, ha a kicsi csak megsimogatja a melledet a ruhán keresztül. Később majd ezeket felváltja az ölelés, a bújás vagy egy kedves puszi.
12. lépes - Sírás?
A gyengéd elválasztás sem jelent garanciát arra, hogy a gyermek nem fog sírni! A sírás önmagában nem rossz dolog. A gyerekek szoktak sírni – ahogyan a felnőttek is. Teljesen rendben van, ha emiatt a gyermek szomorú vagy dühös. Te ott vagy mellette, és próbálod megnyugtatni. Ez nem egyenlő azzal, hogy hagyod sírni!
13.lépés – Ösztön
Ebben a helyzetben is igaz ugyanaz, ami az egész szoptatási időszakra és általában a szülői létre jellemző: bízz az ösztöneidben! Most is. Itt is.
Megengedheted magatoknak, hogy ennek a csodás időszaknak a lezárását valamilyen szép emlékkel ünnepeljétek meg – amivel megajándékozod magad vagy magatokat, ami erre az időre emlékeztet. Ez lehet egy festmény, egy (anyatejes) ékszer, egy könyv, egy kirándulás – bármi. Egy új szintre léptetek, és ez teljesen rendben van. Rendben vagytok.